Спадок нації

Спадок нації

2.12.2016 0 коментар(ів)

Це перший повнометражний документальний фільм про вишиті сорочки. Автор ідеї та сценарист фільму Леся Воронюк, яка була свого часу ініціатором і засновником акції Всесвітній день вишиванки, своєю місією вбачає популяризацію надбань нашої культури, більш глибоке занурення у семантику символів вишиття, їхнє значення.

Це перший повнометражний документальний фільм про вишиті сорочки.

Автор ідеї та сценарист фільму Леся Воронюк, яка була свого часу ініціатором і засновником акції Всесвітній день вишиванки, своєю місією вбачає популяризацію надбань нашої культури, більш глибоке занурення у семантику символів вишиття, їхнє значення.

У цьому її підтримує родина Тараса та Ірини Демкур, яка також упродовж багатьох років збирає давні вишиванки, демонструє їх під час важливих подій в Україні і за кордоном.

Стрічка, гаслом якої стали слова «вишити, щоб вижити», має документальний характер та розповідає про відмінності у вишиванках в різних місцевостях держави (варто зауважити, що автори фільму робили акцент і подорожували саме по етнорегіонах України, таких як Полісся, Буковина, Слобожанщина, а не по кожній окремо взятій області) та побудований на унікальних розповідях людей про долю вишиванки в їхньому житті.

Як зазначає автор Олександр Ткачук: «Фільм складається з двох частин – це етнографічна, де ми розповідаємо про особливості сорочки та пов’язані з нею вірування і традиції, а також – людські історії, які демонструють, що вишиванка – це не просто річ, а щось набагато більше, символ, який берегли і передавали з покоління у покоління». Таким чином, історія вишиванки у фільмі нерозривно переплетена з історичними хроніками, особливо з тих періодів, коли наявність у хаті вишиванки стала маркером «небезпечних» ідеологічних переконань. Гіркі, і, водночас, надихаючі історії – від часів сталінських репресій до подібних ситуацій після початку заворушень на сході навесні 2014 року – розповідають глядачеві безпосередні свідки подій. Над фільмом активісти працювали із серпня 2015 року, об’їздивши всі етнографічні регіони України та поспілкувавшись із майстрами. Своїми свідченнями поділилися також представники української діаспори із 5 країн світу.

"Фільм розповідає про значення вишивки для національної культурі та для тих, хто зараз бореться за Україну на Сході, а також тих, хто відстоював українську ідею в минулому", - йдеться в повідомленні у соцмережах.

У фільмі говориться, що в усіх складних історичних перипетій українців завжди рятувала вишиванка. А також відзначений цікавий факт, про те, що навіть російська цариця двічі замовляла українські вишиті сорочки.

Важко переоцінити ту кількість матеріалів, що їх зібрали автори фільму. «Спадок нації» знімали по всій Україні, включаючи території ДНР і ЛНР, а також у п’яти зарубіжних державах, серед яких Канада, Німеччина, Італія, ОАЕ та навіть Росія (Мурманськ, Іркутськ). Впродовж зйомок Лесі та Олександру відкривалися все нові й нові цікаві факти, дехто самостійно «виходив» на них із власними історіями.

У підсумку, загальний бюджет фільму склав 620 тисяч гривень. Левова частка цієї суми – суто власні кошти основної знімальної команди, в яку, окрім Лесі й Сашка, увійшов науковий консультант і етнограф Олексій Доля, що вже понад тридцять років займається дослідженням вишиванок і фактично пішки пройшов усю Україну, вивчаючи певні особливості вишивки кожного регіону. У створенні стрічки також взяли участь кілька меценатів, а от пропозиції по співпраці від політичних сил автори рішуче відкидали: «Вони «перебігають» і зраджують українські інтереси й не хочеться, щоб постраждала сама ідея цього фільму».

Відеотрейлер: Тут

Статті по темі: (1)

Залиште коментар